İkizdereden Sonra Çayda da Seyyar Eylemciler Yine Sahnede

İkizdere'de halkın ev, tarım arazisi ve su kaynakları için dile getirmeye çalıştığı endişelerini su istimal ederek Lojistik Liman projesi üzerinden hükümet karşıtlığı eylem yapan CHP ve HDP’li marjinal gruplar bu kez çay protestoları ile sahneye çıktı.

İkizdereden Sonra Çayda da Seyyar Eylemciler Yine Sahnede
İkizdereden Sonra Çayda da Seyyar Eylemciler Yine Sahnede GÜNDEMRİZE / Tarafsız, ilkeli ve dürüst haber!

Seyyar eylemciler toplanan çayları yere döktü, tekmeler savurdu, çiğneyerek sözde tepki gösterdi. Gerçek çay üreticileri ise çayların yerlere dökülerek, tekmelenmesine karşı büyük tepki gösterdi.

Rize’nin İyidere ilçesinde Lojistik Merkez ve Liman projesinin inşa edileceği deniz üzerindeki alanın dolgusu için 2 yıl süreyle taş alımının yapılacağı İkizdere’de bölge halkının ev, tarım arazisi ve su kaynakları için dile getirmeye çalıştığı endişelerini su istimal eden CHP ve HDP destekli marjinal gruplar günlerce eylem yaptı. Bakanlıkların ve ilgili kuruluşların devreye girmesi ile endişeleri giderilen halkın ilgi göstermediği gruplar İkizdere’de umduğunu bulamayınca bu kez yeni eylem hazırlıklarına girdi.

ÇAYLARI YOLA DÖKÜYOR, TEKMELİYOR, ÇİĞNİYORLAR

CHP ve HDP’nin başını çektiği gruplar bu kez çay protestoları ile sahneye çıktı. İkizdere’de günlerce gerginliği tırmandırmaya çalışan ancak başarılı olamayan gruplar, çayda kontenjan ve kota bahanesiyle sinsi eylemlerini sürdürmeye çalışıyor. Hopa’dan başlattıkları eylemlerini Fındıklı ve Rize’de sürdüren gruplar, üreticileri eylemlere katılmaya davet ediyor. Kendilerini kamufle ederek üreticileri öne sürmeye çalışıyor. Üreticilerden destek bulamayan seyyar eylemciler toplanan çayları yere döküyor, nimete tekmeler savuruyor, çiğneyerek sözde tepkilerini göstermeye çalışıyor.

EYLEMCİLERE BÜYÜK TEPKİ VAR

Taş ocağı eylemlerinden sonra çay eylemlerinde boy gösterenlerin üretici olmadığı, bölgeye büyük kentlerden gelen marjinal gruplar oldukları iddia edildi. Gerçek üreticiler ise çayların yerlere dökülerek, tekmelenmesine karşı büyük tepki gösterdi. ‘Nimete tekme yakışmaz’ diyen üreticiler, bu kişilerin gerçek amacının ne olduğunun araştırılmasını istedi. Bölgede kaos oluşturmaya çalıştıkları öne sürülen gruplar, güvenlik güçlerinin de takibinde olduğu belirtildi.

ÇAYKUR TAM KAPASİTE ÇALIŞIYOR

Öte yandan ÇAYKUR’dan yapılan açıklamada, günlük 9 bin ton dolayındaki yaş çay işleme kapasitesinin üzerine çıkılarak yaş çay alımlarının 11 bin ton dolayında devam ettiği ve 47 fabrikanın da tam kapasite ile çalıştığı bildirilirken açıklamada, “Değerli üreticilerimiz, bilindiği gibi yaş çay alımlarımız kapasitenin üzerinde devam etmektedir. Alımlar 9 bin tonun üzerinde gerçekleşmektedir. Umut ediyoruz ki haftaya limitler azda olsa artırılacak duruma gelecektir. Bilinmeli ki üreticilerimizden 1 kilogram daha fazla yaş çay alımı için kapasite zorlanmaktadır. ÇAYKUR’un her zaman üreticimizin yanında olduğunun bilinmesini ister, üreticilerimizin dedikodulara ve farklı seslere kulak vermemesini istirham ederiz. Yine bilinmeli ki limitler doğrultusunda acele edilmeden alımlar devam edecektir. Sağlıklı mutlu kaliteli ve bol bereketli bir kampanya geçirmenizi dileriz” denildi.

KAYNAK : OLAY53

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 dış ticaret rakamlarını açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 dış ticaret rakamlarını açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2021 ekonomi değerlendirmesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2021 ekonomi değerlendirmesi